Edition

Cold War – New History

In cooperation with publishing house Epocha CWRG publish an edition „Studená válka – nové dějiny“ (Cold War – New History)

This edition is focused on a phenomenon of Cold War, whose effects still significantly affect the shape of today’s world. Current research has turned away from the steady perception of this decades-long conflict as a bipolar clash between the United States and the Soviet Union. The edition aims to present the Cold War in a professional form at the same time attractive to readers. In contrast to older approaches this edition looks at the Cold War from different perspectives and with special regard to the hitherto insufficiently mapped activities of other actors, especially former socialist countries including Czechoslovakia. The edition will focus on the impact of their foreign policy from the global perspective of the Cold War, as well as from the internal dynamics of individual regimes and their motivations for international activities. Chronologically, it is not limited to the traditionally defined period of the Cold War itself, but attention will also be paid to overlaps evaluating the consequences of this phenomenon for current events in the world. It is published in cooperation with CWRG, which is a part of the Institute for the Study of Strategic Regions (ISSR) at Charles University.

Thematic areas for authors: Cold War as a global phenomenon; Cold War and the Third World; foreign policy of socialist countries; Non-Aligned Movement; Cold War ideology, propaganda and cultural diplomacy; the role of non-governmental actors in the Cold War; Cold War and gender; Cold War as a transnational phenomenon; intelligence services and intelligence cooperation during the Cold War.

If you are interested in publishing in the edition Cold War – New History, contact us at cwrg@ff.cuni.cz

Editorial board

  • Prof. PhDr. Václav Horčička, Ph.D.
  • Prof. PhDr. Jan Pelikán, CSc.
  • Doc. PhDr. Vít Smetana, Ph.D.
  • Mgr. Ing. Jiří Hudeček, Ph.D.
  • PhDr. Jan Koura, Ph.D.
  • PhDr. Jaromír Mrňka, Ph.D.
  • PhDr. Ondřej Vojtěchovský, Ph.D.
  • Doc. PhDr. Jan Záhořík, Ph.D.

 

The first volume of the edition

Rozdělený ostrov. Studená válka a „kyperská otázka“ v letech 1960-1974

Abstract

Obyvatelé středomořského ostrova Kypr, jenž byl od roku 1925 britskou kolonií, začali po druhé světové válce intenzivně usilovat o získání samostatnosti. O dekolonizačním procesu ale měli rozdílné představy nejen Řekové a Turci žijící na ostrově, ale i jejich „mateřské státy“ a Velká Británie. Od poloviny padesátých let se konflikt mezi kyperskými Řeky a Turky začal vyhrocovat natolik, že měl negativní dopad nejen na řecko-turecké vztahy, ale i na situaci ve východním Středomoří, jež představovalo v kontextu studené války strategicky důležitou oblast. Po získání samostatnosti v roce 1960 se o situaci na ostrově začaly intenzivně zajímat také Spojené státy americké a Sovětský svaz, který společně s Československem dodával na ostrov zbraně, čímž přispíval k ještě větší politické nestabilitě, která nakonec vyústila v rozdělení ostrova na řeckou a tureckou část v roce 1974. Monografie si klade za cíl na základě nedávno odtajněných archivních materiálů nově zhodnotit mezinárodní dimenzi kyperského konfliktu, přičemž neopomíjí aktivity států východního bloku na ostrově, zejména Československa.

Review

A book review published in Českém časopise historickém (2020, No. 2, pp. 519-522).